Wagi sklepowe w taniej odzieży

Wagi sklepowe

Wagi sklepowe

Sklepy z tzw. tanią odzieżą są pod wieloma względami wyjątkowymi punktami handlowymi. Jednym z owych względów jest fakt sprzedaży dostępnych tam towarów, liczonych nie w ilości, a w wadze. Zdecydowana większość towarów, niebędących produktami spożywczymi, jest bowiem liczona na sztuki. W sklepach z tanią odzieżą, ponieważ często jest odwrotnie, niezbędne są wagi. Odgrywają one tam równie istotną rolę, jak w przypadku supermarketów czy sklepów spożywczych. I podobnie jak w tych przypadkach, również w sklepach z tanią odzieżą można wyróżnić dwie podstawowe funkcje wag.

Wagi sklepowe w tzw. taniej odzieży, podobnie jak w sklepach spożywczych, służą przede wszystkim rozliczeniu zakupionego towaru. Pomiar dokonuje się automatycznie, poprzez położenie go na części pomiarowej wagi. Waga wyświetla najczęściej trzy informacje: wagę towaru, jego cenę za jednostkę miary, np. kilogram, oraz należną kwotę za zakupioną ilość. W sposób oczywisty ułatwia to sprzedawcom rozliczenie towaru i znacznie przyspiesza obsługę klientów.

Drugą funkcją, realizowaną przez wagi sklepowe w sklepach z tanią odzieżą, jest funkcja kontrolna. Polega ona na możliwości sprawdzenia, ile ważny towar, który dany klient zamierza zakupić. Można na tej podstawie zorientować się, jaką wyda się sumę. Funkcja ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia klienta, ponieważ ułatwia i przyspiesza podejmowanie decyzji odnośnie zakupów. Kontrola wagi towaru, bez konieczności udawania się z nim do kasy, służy zatem wygodzie. Warto podkreślić, że tego rodzaju funkcje kontrolne są realizowane przez wagi sklepowe również w supermarketach czy wielu sklepach spożywczych.

Obydwie funkcje, jak wykazano, są istotne z punktu widzenia szybkości dokonywania zakupów i obsługi poszczególnych klientów przez personel sklepu. Ważny jest zatem poziom zaawansowania technologicznego posiadanych przez sklep wag. Im są one nowocześniejsze i łatwiejsze w obsłudze, tym szybciej realizują zadania. Widać tutaj zatem wielką rolę, jaką odgrywa w handlu postęp technologiczny.

Ten wpis opublikowano w Wagi sklepowe i otagowano , , . Bookmark the permalink.

Możliwość komentowania jest wyłączona.